دی ۰۱, ۱۳۹۷
درخشش بازار ماءالشعیر با نگاهی به افق ۲۰۲۴
درخشش بازار ماءالشعیر با نگاهی به افق 2024

 

بازار جهانی ماءالشعیر در سال ۲۰۱۶ ارزشی بیش از ۱۳ میلیارد دلار داشت و شواهد از نرخ رشد سالیانه مرکب (CAGR) بیش از ۵/۷ درصد تا ۲۰۲۴ خبر می‎دهند. تغییر الگوهای مصرف به همراه اقبال روزافزون نوشیدنی‎های غیرالکلی علل اصلی افزایش این تقاضا هستند. علاوه بر این بالارفتن سطح آگاهی از سلامت و تاکید بر جنبه‎های پرخطر مصرف الکل همراه با تغییر سبک زندگی باعث رشد بیشتر این صنعت شده‎ است. تولیدکنندگان نوشیدنی‎های الکلی برای غلبه بر چالش‎های اجتماعی و فرهنگی چون ممنوعیت مصرف الکل در کشورهای اسلامی به راهکارهایی چون معرفی و راه‎اندازی ماءالشعیر بدون الکل در این کشورها روی آورده‎اند. محبوبیت روزافزون این نوشیدنی‎ها در خاورمیانه فرصت‎های سودآوری مناسبی را پیش روی تولیدکنندگان این صنعت قرار داده است. افزایش تعداد کارخانه‎هایی که حالا ماءالشعیر بدون الکل را به بازار عرضه می‎کنند می‎تواند سبب به چنگ آوردن بازار مصرف پنهان و ناشناخته‎ای شود. سخت‎تر شدن قوانین مربوط به محدودیت سنی مصرف نوشیدنی‎های الکلی نیز سبب شده نوشیدنی‎های غیرالکلی هرروزه در میان نوجوانان محبوب‎تر شوند. علاوه بر این بخشی از مصرف‎کنندگان مانند رانندگان تاکسی و زنان باردار به طور عمده ازمصرف نوشیدنی‎های الکلی منع شده‎اند و این عوامل به گسترش تقاضای جایگزین‎های نوشیدنی‎های الکلی دامن زده‎اند.
کنشگران بازار در عرصه‎ی جهانی، ظرفیت‎های واحدهای تحقیق و توسعه را با هدف پیشبرد تکنیک‎های گسترش‎دهنده‎ی بازار نوشیدنی غیرالکلی به کار می‎گیرند. امکان سنجی تجاری و استفاده نهایی از محصول تمرکز اصلی این محققان است اما به‎هرحال نبود استانداردسازی در برچسب‎زنی محصول و محدودیت در محتوای الکلی ایننوشیدنی‎ها می‎تواند رشد این صنعت را محدود ‎کند.

بازار نوشیدنی غیرالکلی با توجه به محصول
بازار نوشیدنی‌‎ غیرالکلی بیش از ۵۰ درصد از سهم صنعت در سال ۲۰۱۶ را تشکیل داده است. افزایش آگاهی نسبت به ارزش سلامتی و گسترش رویه‎‎های غلبه بر عادات نامناسب نوشیدن همچنان اصلی‎ترین در گسترش بازار ماءالشعیر و سایر نوشیدنی‎های غیرالکلی‎اند. زیاد شدن کارزارهای تبلیغاتی در ارتباط با آزاد بودن مصرف انواع این نوشیدنی‎ها توسط گروه‎های مختلف از جمله زنان باردار و ورزشکاران توسعه‎ی این صنعت را سرعت بخشیده است.

بازار نوشیدنی غیرالکلی با توجه به ماده‎ی اولیه
انتظار می‎رود رازک به رشدی بالغ بر ۵/۶ درصد تا سال ۲۰۲۴ دست یابد. افزایش تقاضا برای مقدار مناسب طعم‎دهنده‎هایی که کف اضافی را برای افزایش چربی نوشیدنی حفظ می‎کنند، عامل اصلی در گسترش تقاضا برای رازک است. این ماده کمک می‎کند تا پروتئین‎های مازاد در شرایط غیرارگانیک را حذف کنید و به طور موثر به صورت یک نگهدارنده‎ی طبیعی عمل می‎کند. رازک شامل اسیدها و روغن‎هایی است که در ارائه تلخی و عطر مناسب به محصول نهایی کمک می کند.
آنزیم‎ها بیش از ۵۵۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ ارزش‎گذاری شده‎اند. این ماده یک جزء مهم در تولید ماءالشعیر برای ارائه فرمولاسیون بهتر نشاسته و بهبود فرآیند تغییر شکر قابل تخمیر است. موج به کارگیری آنزیم عالی به دلیل اجرای بهتر تخمیر و تولید نوشیدنی‎ای با کیفیت بالاتر، از تقاضای روبه‎گسترش آنزیم‎ در بازار نوشیدنی‎های غیر الکلی حمایت می‎کند.

بازار نوشیدنی غیرالکلی با توجه کانال‎های فروش
سوپرمارکت‎ها قفسه‎ها و فضاهای ویژه‎ای را برای بخش نوشیدنی‎های غیر الکلی ایجاد کرده‏اند. به نظر می‎رسد دسترسی بالا و راحت به همراه تخفیف‎های تبلیغاتی هرروزه سبب افزایش تقاضا شود. انتظار می‎رود که رستوران‎ها از نظر درآمد بیش از ۵/۷ درصد رشد کنند. هزینه‎های مصرفی بالای مشتریان در رستوران‎ها به رشد این صنعت کمک خواهد کرد. این بخش در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد از سهم صنعت در سال ۲۰۱۶ را تشکیل می‎دهد.

بازار نوشیدنی غیرالکلی با توجه به منطقه‎ی جغرافیایی
بازار نوشیدنی غیرالکلی در اروپا بیش از ۳۰ درصد از سهم این صنعت در سال ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داده است. افزایش فعالیت‎های تبلیغاتی تجاری از جمله آگهی‎ها باعث افزایش حجم بازار شده است. تبلیغات، شناساندن و راه‎اندازی محصول جدید موجب افزایش تقاضا برای این نوع از محصولات در کشورهای اروپایی شده است. آلمان، فرانسه و سوئد از جمله مهمترین توزیع‎کنندگان در منطقه هستند.
بازار نوشیدنی غیرالکلی در منطقه‎ی آسیا – اقیانوسیه‎ در سال ۲۰۱۶ بیش از ۵/۱ میلیارد دلار ارزش داشت. رشد اقتصادی قوی همراه با افزایش قدرت خرید طبقه‎ی متوسط به عنوان اصلی‎ترین عوامل اقبال یافتن این صنعت در چنین منطقه‎ای شناخته می‎شوند. کشورهای اصلی که به طور عمده به رشد منطقه‎ای این صنعت کمک می‎کنند عبارتند از: چین، هند، ژاپن و کره جنوبی.

بازار نوشیدنی غیرالکلی با توجه به تکنولوژی:

فناوری الکل زدایی (Dealcoholisation) بیش از ۸۰ درصد از سهم این صنعت را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است. حذف قابل اعتماد و یکباره‎ی الکل، استفاده از یک مکانیسم موثر زدودن در دما و فشار پایین، مزیت‎های اصلی ارائه‎شده توسط این تکنولوژی هستند. با تنظیم دمای مجاری درونی محصول قبل از انتقال به ستون‎ها بازده زدودن الکل افزایش یافته است. علاوه بر این، محدود کردن نیاز به بازچرخانی هزینه‎های عملیاتی تولید را بسیار کاهش می‎دهد و این امر به پذیرش تکنولوژی در تولید ماءالشعیر کمک کرده است. فناوری تخمیر محصور‎شده رشد بیش از ۶ درصد را تا سال ۲۰۲۴ نشان می‎دهد. مزایایی از قبیل محصور کردن اتوماتیک در تولید اتانول، اعمال محدودیت بر فعالیت اضافی مخمر با اضافه کردن نژاد کنترل‎کننده و ارتباط با زمان و دما در مجرای تولید سبب گسترش و پیشروی روند تقاضا در این عرصه شده است.

سهم بازار رقابتی
بازار نوشیدنی‎های غیرالکلی اساسا رقابتی است. شرکت های اصلی کلیدی عبارتند از: هاینکین (Heineken)، بیگ‎دراپ (BigDrop)، انهایزربوش اینبیف (Anheuser-BuschInBev) و کرومباخر (KrombacherBrauerei). انتظار می‏رود افزایش میزان ادغام و خرید همراه با سرمایه‎گذاری‎های مشترک به بهبود محصول و تقویت حضور جهانی منجر شوند. دیگر بازیکنان برجسته‎ی این صنعت عبارتند از: کارلزبرگ (Carlsberg) ، آرپانوش و بهنوش ایران.
انتظار می‎رود افزایش تقاضا برای محصولات غیر الکلی در خاورمیانه و چندین کشور مسلمان به عنوان جایگزینی برای منع مصرف الکل در این کشورها موجب گسترش روزافزون این صنعت شود. قوانین مربوط به نشانه‎گذاری این محصولات با برچسب حلال عامل حفظ‎شده توسط کنشگران این صنعت برای جلوگیری از نقض قوانین منطقه‎ای است. کنشگران مختلف این صنعت در حال گسترش پروژه‎های تحقیق و توسعه برای بهبود محتوا هستند تا بتوانند بدون هیچ محدودیت قانونی و اجتماعی محصول خود را به فروش برسانند. پیش‎بینی شده است که بازاریابی سرتاسری و برندینگ این محصول نیز مانند بسیاری از جنبه‎های دیگر تولید و فروشش مسیر مترقی و روبه‎آینده‎ای را طی کند.
منبع: Global Market Insights