English العربیه
فروردین ۱۷, ۱۳۹۸
نوشیدنی های مالت بدون الکل؛ شاهراه آینده ی سالم
نوشیدنی‌‎های مالت بدون الکل؛ شاهراه آینده‎ی سالم

 

امروزه الگوهای مصرف مواد غذایی در سراسر دنیا به طورپیوسته و همراه با تغییرات جمعیتی دستخوش تغییر و تحول شده‎اند، در همین راستا نوشیدنی‎های مالت بدون الکل نیز در میان نسل جدید به مقبولیت گسترده‎ای دست یافته‎اند، چرا که این نسل‎ مایل است طعم‎های تازه در نوشیدنی‎های غیرالکلی را امتحان کند تا شاید به انتظاراتش برای تجربه‎ی یک طعم بهتر در نوشیدنی پاسخی مناسب داده شود؛ این امر سبب شده تولیدکنندگان به سرمایه‎گذاری‎های وسیعی در این حوزه دست زده و تحقیقات گسترده‎ای را پیش ببرند تا بتوانند به سطح بالایی از تنوع در حوزه‎ی نوشیدنی‏‎های غیرالکلی دست یابند. در حال حاضر نوشیدنی‎های غیرالکلی با گروه‏های مختلفی از مواد غذایی مرتبطند به همین دلیل تجربه‎ی نوشیدن طعم‎‎‌های تازه در کنار غذاهای مختلف حالا دیگر آنقدر بسط یافته است که جزئی از زندگی روزمره شده است. علاوه بر این مصرف‎کنندگان جویای محصولات سالم هم حالا بازار مصرفی خود را شکل داده‎ و به دنبال نوشیدنی‎های مالت غیرالکلی هستند که در میان ورزشکاران به محبوبیت رسیده‎اند. در کنار آنان مشتریان مهمانی‎برو هم به مصرف هرچه بیشتر مواد غذایی و نوشیدنی در خارج از خانه روی آورده‎اند و این تغییرات سبب شده تا بازار این نوشیدنی‎ها بیش از همیشه زیر ذره‎بین برود.

به لحاظ ارزش، بازار جهانی نوشیدنی‎های غیرالکلی در انتهای سال ۲۰۱۸ یک رشد فزاینده‎ی ۸۶۵ میلیون دلاری را پشت سر گذاشت. در بخش محصولات، نوشیدنی‎های مالت تولیدی بر پایه‎ی لبنیات رشد سالیانه ۱/۴ درصدی را در بازار نوشیدنی‎های غیر الکلی تجربه کردند. نوشیدنی‎های گازدار نیز سهم بالایی از محصول را در بازار نوشیدنی‎های غیرالکلی به خود اختصاص داده‎اند. در میان طعم‎ها نیز شاهد این هستیم که سیب همچنان پرطرفدارترین طعم در میان مصرف‎کنندگان است و به همین دلیل بزرگترین سهم را در بازار نوشیدنی‎های غیرالکلی از آن خود ساخته است. در بخش بسته‎بندی در بازار نوشیدنی‎های غیرالکلی شاهد این رویه هستیم که قوطی‎های فلزی در طی یک دوره پنج ساله منتهی به ۲۰۱۸ رشدی ۹/۳ درصدی را به لحاظ ارزشی پشت سر گذاشته‎اند.

مصرف‎کنندگان محتاط در باب سلامت محصولات در جست‎وجوی جایگزین‎های سالم‎ترند، امری که به نظر می‎آید بازار را به سمت نوشیدنی‎های مالت غیرالکلی ببرد. مصرف الکل می‏تواند به بیماری‎های متعددی منجر شده و زندگی را به خطر بیاندازد، آگاهی مصرف‎کنندگان از این امر در سطح جهانی سبب شده که تمایل و انتخاب بخش قابل توجهی از این جمعیت به سمت جایگزین‎های سالم‎تر هدایت شود، تغییری که در میان جمعیت زنان بیشتر هم دیده شده و در نهایت به افزایش درآمد کلی بازار نوشیدنی‎های غیرالکلی کمک می‎کند. نوشیدنی‎های سالم‎تر مانند نوشیدنی‎های مالت، نوشیدنی‎های غنی شده و آبمیوه‎ها در چندسال اخیر توجه‎های فراوانی را به خود جلب کرده‎اند. بسیاری از تولیدکنندگان در سراسر جهان با ارائه‎ی مواد غذایی غنی شده و محصولات مبتنی بر نوشیدنی مالت ابتکار را در مقابله با کمبودهای عرصه‎ی مواد غذایی در دست گرفته‎اند. مالت منبع کاملی از مواد مغذی چون ویتامین آ و ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین) است که به غنی بودن هرچه بیشتر آن به عنوان یک نوشیدنی کمک می‎کند، مالت به سبب این ویژگی‎ها خاصیت تولید انرژی فوری در ورزشکاران و تامین مواد مغذی لازم برای رشد و نمو را در خود پنهان دارد. به همین دلیل تولیدکنندگان نوشیدنی‎های مالت بدون الکل سرمایه‎گذاری‎های وسیعی را در بخش تحقیق و توسعه خود انجام داده‎اند تا بتوانند محصولی جدید مطابق با نیاز مصرف‎کننده تولید و عرضه کنند. آن‎ها همچنین با در نظر گرفتن امکان سفارشی‎سازی بسته‎بندی محصولات بهتر توانسته‎اند مواد مغذی موجود در نوشیدنی‎های مالت غیرالکلی را تبلیغ کنند. استراتژی کلیدی برای حفظ خود در بازار رقابتی نوشیدنی‎های غیرالکلی تولید و عرضه محصولات جدید در نمونه‎های متنوع و با طعم‎های مختلف است. الگوهای سالم‎تر سبک زندگی و آگاهی مصرف‎کنندگان از جایگزین‎های سالم‎تر در نوشیدنی، در یک دهه‎ی گذشته این صنعت را به طور کامل متحول کرده است. در چند سال گذشته گیاه‎خواری هم به شدت پرطرفدار شده است؛ غذاهای خام و فرآوری‎نشده در مرکز توجه قرار گرفته‏ اند و مصرف‎کنندگان علاقه‎ی خاصی به مزایای تغذیه‎ای و بهداشتی ارائه شده توسط محصولات غذایی پیدا کرده‏ اند برای مثال دو شرکت ژاپنی تولید کننده‎ی نوشیدنی مالت بدون الکل به نام‎های Asahi Breweries  و  Kirin Breweryدر محصولات خود به ارائه‎ی نوشیدنی‎هایی چون «نوشیدنی گازدار حاوی غلات» و «نوشیدنی گازدار مالت حاوی غلات تجزیه شده» پرداخته‎اند. تولیدکنندگان نوشیدنی‎های مالت بدون الکل برای رشد کسب و کار خود لازم است تا همپای با نیاز مصرف‎کنندگان رشد کنند. برای مثال شرکت Nestléیک کارخانه در ویتنام برای تولید نوشیدنی آماده Miloدر بسته‎بندی کارتن در پاسخ به نیاز بازار داخلی تاسیس کرده است و بدین ترتیب بخش بیشتری از بازار نوشیدنی‎های غیرالکلی را در این کشور به خود اختصاص داده است. شرکت‎های تولیدکننده‎ی نوشیدنی‎های غیرالکلی اگر بتوانند محصولات خود را با طعم‎های جدید و هیجان‎انگیز گسترش دهند، می‎توانند انتظار رشدی سریع را برای محصولات خود داشته باشند.

 انتظار می‎رود آسیا اقیانوسیه به جز ژاپن به بازاری سودآور برای نوشیدنی‎های مالت بدون الکل تبدیل شود و نرخ رشد سالانه‎ای حدود ۶/۵ درصد را تجربه کند. همچنین در سال ۲۰۱۸ آمریکای شمالی در بازار جهانی نوشیدنی مالت بدون الکل بر مبنای حجم مسلط بوده است. به دلیل افزایش محبوبیت و پذیرش نوشیدنی‎های مالت بدون الکل ، به احتمال زیاد بازارهای آسیا و اقیانوسیه به جز ژاپن (APEJ)، خاورمیانه و آفریقا (MEA)، در زمینه‎ی نوشیدنی‎های مالت بدون الکل پیشرفت خواهند کرد.

منبع: www.futuremarketinsights.com