English العربیه
شهریور ۱۳, ۱۳۹۸
مالت قدیمی و پرطرفدار
مالت قدیمی و پرطرفدار

 

 

مالت در صنعت نوشیدنی ماده‎ای شناخته شده و پرطرفدار است که به سبب خواص فراوانش می‎تواند مزایای انواع نوشیدنی را افزایش دهد. تولیدکنندگان چگونه می‎توانند از خواص چنین ماده‎ی سازنده‎ای بهره‎مند شوند؟

تقاضای مصرف‎کنندگان برای محصولات سالم‏تر در تمام دسته‏های مختلف غذایی و نوشیدنی در حال گسترش است و تولیدکنندگان در سراسر جهان دنبال راه‎های بهتری برای تنظیم بهتر محصولات موجود در کنار تولید  نمونه‎هایی جدیدتر و خلاقانه‎تر هستند تا بتوانند پاسخگوی این نیاز جدید و روزافزون باشند، همین امر سبب شده تا هر روزه در زمینه‎ی مواد اولیه تولید نوشیدنی با گرایش‎های تازه‎ای روبه‎رو باشیم.

در بخش تولید انواع نوشیدنی‎های بدون الکل در حال حاضر شاهد دو جریان اساسی هستیم که تولیدکنندگان این عرصه به سادگی قادر به چشم‎پوشی از آن‎ها نیستند. اول آنکه نوشیدنی‎ها باید صد درصد از مواد اولیه‎ی طبیعی ساخته شوند و دوم اینکه نباید حاوی شکرافزوده باشند. تهیه و دسترسی به مواد اولیه‎ای که بتواند هر دوی این ویژگی‎ها را پوشش دهد کار ساده‎ای نیست اما تولیدکنندگان حاضر در عرصه‎ی نوشیدنی شروع به جستجو برای یافتن راه‎هایی کرده‏اند تا بتوانند این صنعت را همگام با این تغییرات و خواسته‎های جدید پیش ببرند. برای مثال بخشی از تولیدکنندگان نوشیدنی ترکیبات نوشیدنی خود را اصلاح کرده‎اند و از شیرین‎کننده‎های طبیعی چون سوکرالوز (sucralose)، اسپارتام (aspartame)، استویا (stevia) و… استفاده می‎کنند. با این همه جایگزینی شکر به‎طورکامل ممکن است برای تولیدکنندگان چالش‎برانگیز باشد، چرا که اگر جایگزین شکر، بخش شیرین کردن محصول را کاملا پوشش دهد ممکن است سایر عوامل تولید مختل شوند، که این مسئله می‎تواند موجب تجربه‎ی یک طعم ناخوشایند در دهان پس از نوشیدن باشد. با حذف شکر ممکن است ظاهر نهایی محصول، بافت آن و تجربه‎ی طعمش به طور کامل دگرگون شود.

در عوض جایگزینی شکر، تولیدکنندگان بیشتر در پی یافتن مواد اولیه‎ی طبیعی جدیدی هستند که بتوانند با خیالی آسوده آن‎ها را با محصول خود ترکیب کنند.  مواد اولیه‎ای که نه تنها شیرینی محصول را تضمین کنند بلکه فوایدی مازاد را نیز با خود به همراه داشته باشند. برای مثال عصاره‎ی میوه‎ها و سبزیجات و طعم‎های گوناگون روز به روز محبوبیت و مقبولیت بیشتری در بازار نوشیدنی پیدا می‎کنند. مواد مغذی موجود در این ترکیبات می‎تواند طعم و رنگ تازه برای نوشیدنی و مزایای عمده‎ای برای سلامتی به همراه داشته باشد.

ماده‎ی سازنده‎ی دیگری که خواص فراوانی را در خود پنهان دارد اما ممکن است نادیده گرفته شود مالت است. که به عنوان یک ماده‎ی اولیه‎ی طبیعی هم خاصیت شیرین‎کنندگی دارد و هم نیاز به شکر را از بین می‎برد. دو ویژگی عمده‎ای که مصرف‎کنندگان فعلی نوشیدنی در جهان امروز به شدت خواستار آن‎ها هستند.

مالت مخلوطی از قندهای تولید شده از نشاسته است که می‎تواند در دانه‏های غلاتی چون گندم، جو، چاودار (گندم سیاه) یافت شود. از طریق پروسه‎ی مالتینگ که شامل جوانه زدن و خشک شدن دانه‎های غلات می‎شود. آنزیم گیبرلین (gibberellin) نشاسته را به مالت تبدیل می‎کند که سپس می‎تواند برای توقف عمل آنزیم برشته شود و طعم دلپذیری را تولید کند.

مالت از دیرباز در صنعت نوشیدنی کاربرد داشته است و امروزه با تنوع محصولات نوشیدنی طیف  محصولاتی که مالت جزئی اساسی آن‎هاست بیش از پیش گسترده شده است. در انواع نوشیدنی‎های صبحانه و انواع ماءالشعیر مالت همان چیزی است که به یک نوشیدنی اصالت می‎بخشد.

نوشیدنی‎های مالت‎دار در حال حاضر می‎کوشند که راه خود را به مناطقی باز کنند که در آن‎ها تازه‎واردند، مانند خاورمیانه و آفریقا. در بخش‎هایی از این مناطق به دلایل مذهبی و قانونی مردم از مصرف نوشیدنی‎های الکلی اجتناب می‎کنند بنابراین طعم مالت در این مناطق بسیار محبوب است. تولیدکنندگان مشتریان را در این مناطق هدف قرار می‎دهند و سعی می‎کنند با تولید نوشیدنی‎های مالت‏دار متنوع بازار نوشیدنی را از آن خود کنند.

Home